Dekontaminacja lakieru – po co i jak to zrobić?

Dekontaminacja lakieru – po co i jak to zrobić?

Czy wyjechałeś kiedyś z myjni z myślą, że Twoje auto w końcu wygląda świetnie po czym zauważyłeś mikroślady i drobinki zanieczyszczeń na lakierze? Doskonale znamy to uczucie i wiemy, jak temu zaradzić. Odpowiedzią jest dekontaminacja lakieru. Co to jest dekontaminacja lakieru samochodowego i jak ją przeprowadzić? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Co to jest dekontaminacja lakieru?

Zadajesz sobie pytanie: dekontaminacja lakieru co to jest? Otóż dekontaminacja lakieru to zabieg polegający na usuwaniu wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń z karoserii samochodu, których nie udało się wyeliminować podczas zwykłego mycia auta na myjni. Pozostawione na lakierze ciała obce nie tylko psują efekt czystego auta, ale mogą również doprowadzić do korozji. Ponadto dekontaminacja pozwala usunąć zabrudzenia i osady nie tylko z zewnętrznej powłoki lakieru, ale również te zanieczyszczenia, które wniknęły w strukturę lakieru.

Kiedy trzeba wykonać dekontaminację lakieru?

Zabieg dekontaminacji lakieru powinniśmy przeprowadzić w momencie, gdy na karoserii auta zauważymy zanieczyszczenia takie jak: smoła, żywica, drobinki asfaltu, lotna rdza, metaliczny osad z klocków i tarcz hamulcowych czy organiczne pozostałości po owadach. Wszystkie te zabrudzenia i wiele innych niewidocznych czasem gołym okiem negatywnie oddziałują na lakier. Dlatego warto okresowo przeprowadzać proces dekontaminacji, aby uchronić lakier przed zniszczeniem. Ponadto zabieg ten powinien być zawsze wykonywany przed zabezpieczeniem karoserii wszelkimi woskami i powłokami ochronnymi oraz przed pracami związanymi z renowacją lakieru.

Jakich środków używać do dekontaminacji?

Aby przeprowadzić proces dekontaminacji lakieru swojego samochodu powinieneś wyposażyć się w następujący zestaw środków:

 • Aktywna piana,
 • Szampon samochodowy,
 • Tar Remover,
 • Deironizer,
 • Glinka.

Dekontaminacja lakieru środki, których będziesz potrzebował w całym procesie dekontaminacji znajdziesz w naszym sklepie detailingowo.pl

Dekontaminacja lakieru krok po kroku

Proces dekontaminacji składa się z kilku etapów:

 1. Mycie wstępne,
 2. Mycie zasadnicze,
 3. Usuwanie zabrudzeń mineralnych (smoła i asfalt),
 4. Usuwanie zabrudzeń metalicznych (pył z klocków i tarcz hamulcowych),
 5. Glinkowanie,
 6. Mycie końcowe.

Cały proces pozwoli odzyskać pełny blask lakieru i uchronić go przed ryzykiem pojawienia się rdzy.

Etap 1 – mycie wstępne

Dekontaminacja lakieru powinna rozpocząć się od precyzyjnego mycia wstępnego przy pomocy aktywnej piany. Silnie skoncentrowana formuła aktywnej piany zmiękczy brud i przygotuje lakier do dalszej pracy. Roztwór aktywnej piany przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Etap 2 – mycie zasadnicze

W kolejnym etapie powinno nastąpić mycie zasadnicze przy użyciu szamponu samochodowego i metodą na „dwa wiadra”, która zmniejsza ryzyko zarysowania lakieru. Jeśli nie zostało wykonane mycie wstępne należy wcześniej auto opłukać intensywnie wodą.

Etap 3- usuwanie smoły i asfaltu

Kolejnym krokiem dekontaminacji jest usuwanie zabrudzeń mineralnych. Wystarczy spryskać zanieczyszczony element karoserii odpowiednim preparatem, zaczekać kilka minut aż środek zacznie rozpuszczać brud, a następnie przetrzeć delikatną szmatką i spłukać intensywnie wodą. Odpowiednimi preparatami będą wszelkie środki typu Tar Remover.

Etap 4 – usuwanie pyłu metalicznego

Następnym etapem jest pozbycie się uporczywych zabrudzeń metalicznych, które pojawić się mogą nie tylko na karoserii auta, ale również na felgach. Proces ten nazywany jest deironizacją i może być składową całego procesy dekontaminacji samochodu. A zatem dekontaminacja i deiroznizacja lakieru to składowe w procesie czyszczenia i przygotowania powierzchni do zabezpieczenia. Środkiem deiroznizującym należy spryskać zabrudzoną powierzchnię, odczekać kilka minut do zadziałania, a następnie spłukać intensywnie wodą.

Etap 5 – glinkowanie

Piąty etap dekontaminacji lakieru to glinkowanie. Jest to mechaniczny proces usuwania zabrudzeń, z którymi nie poradziły sobie środki chemiczne. Glinka do lakieru skutecznie eliminuje zabrudzenia, które nie są widoczne gołym okiem, a które czuć pod opuszkami palców, gdy dotyka się karoserii auta. Do usuwania tego rodzaju zabrudzeń służy glinka, która posiada postać plasteliny. Rozgrzewając glinkę w dłoniach formujemy kształt dysku, którym przecieramy zanieczyszczenia na lakierze.

Etap 6 – mycie końcowe

Końcowym etapem jest ponowne mycie samochodu, które ma na celu oczyścić powierzchnię ze wszystkich środków chemicznych oraz glinki. Zaleca się osuszyć auto ręcznikiem z mikrofibry i nie pozostawiać do samodzielnego wyschnięcia.

 

Dekontaminacja lakieru to jedyny proces, który pozwoli w pełni oczyścić lakier z zanieczyszczeń. Cały proces wymaga czasu i poświęcenia, ale efekt zadowoli każdego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl