Co to są water spoty i jak je usunąć z lakieru samochodu?

Co to są water spoty i jak je usunąć z lakieru samochodu?

Z uporczywym problemem w postaci zacieków mineralnych i osadów po twardej wodzie mierzy się każdy użytkownik samochodu. Bez względu na to, czy auto czyszczone jest przy pomocy węża ogrodowego na podjeździe, czy przy pomocy lancy ciśnieniowej na myjni każdy lakier i szkło narażone jest na powstanie water spotów. Czym są i jak sobie z nimi radzić opowiemy w poniższym artykule.

Co to są water spoty?

Water spot to osad mineralny po twardej wodzie, który pozostaje na powierzchni po odparowaniu wody. W sytuacji niewielkiego osadu prawdopodobnie będzie on nawet dla nas niewidoczny na suchej powierzchni. Delikatne przetarcie powierzchni wilgotną szmatką. W sytuacji większego osadu oczywiście będzie on dla nas widoczny gołym okiem. W naszych samochodach możemy zauważyć water spoty na szybie oraz water spoty na lakierze. W obu przypadkach są przede wszystkim trudnym do usunięcia zanieczyszczeniem. Jednak w przypadku braku naszej reakcji mogą doprowadzić przede wszystkim do uszkodzenia powierzchni lakierniczej.

Jak powstają water spoty?

Na często zadawane pytanie „od czego powstają water spoty?” odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż powstają one od twardej wody i zawartych w niej minerałów. Po odparowaniu wody, zawarte w niej wspomniane minerały i zanieczyszczenia pozostają na powierzchni lakieru i powierzchniach szklanych w postaci plam. Water spoty najczęściej będą się pojawiać w okresie wiosenno-letnim, gdy woda odparowuje najszybciej.

Ryzyko powstania water spotów występuje, gdy podczas przydomowego mycia auta nie osuszymy lakieru i pozostawimy samochód na słońcu. Plamy mogą powstać również po deszczu, gdy zaświeci słońce lub, gdy auto zostanie zaatakowane przez zraszacze ogrodowe. Nawet myjnia bezdotykowa może być miejscem, przez które na karoserii pojawią się plamy z osadu. 

Jak usunąć water spoty?

O tym, jak uniknąć water spotów na lakierze odpowiedzieliśmy już w tekście powyżej. Po każdym myciu auta osuszenie karoserii ręcznikiem z mikrofibry uchroni nasz lakier przed osadem mineralnym. Teraz podpowiemy co zrobić, aby usuwanie water spotów było skuteczne i proste.

Najbezpieczniejszym dla lakieru i zarazem najprostszym sposobem jest ponowne umycie auta i wykorzystanie zaraz po zakończeniu mycia ręcznika z mikrofibry. Świeżo powstałe plamy skutecznie zostaną usunięte, a dokładne osuszenie auta zapobiegnie powstaniu kolejnych osadów. Jeśli mamy do czynienia z trudniejszymi do usunięcia plamami powinniśmy skorzystać ze specjalnych preparatów o kwaśnym odczynie pH, które rozpuszczają zabrudzenia. Silne właściwości czyszczące powinny usunąć pozostałości po twardej wodzie. Należy jednak pamietać, aby oczyszczać fragment karoserii po fragmencie. Usuwanie water spotów z szyby i lakieru jeszcze nigdy nie było tak proste. W przypadku najcięższych osadów, których nie udało się wyeliminować ponownym myciem i suszeniem oraz, którym nie sprostał preparat czyszczący może być konieczne polerowanie maszynowe.

Jakie środki na water spoty?

Profesjonalny preparat do usuwania osadów mineralnych o kwaśnym odczynie pH tzw. „Water Spot Remover” jest bezpieczny dla wcześniej zaaplikowanych powłok ochronnych. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że usunie wcześniej aplikowany wosk. Środek w bezpieczny i skuteczny sposób usuwa zanieczyszczenia w postaci osadów mineralnych po twardej wodzie. Zapobiega również powstawaniu nowych plam. Water Spot Remover przeznaczony jest do powierzchni lakierowanych, szklanych, a także zabezpieczonych kwarcowo. 

Jaki preparat najlepiej wybrać? W naszej ofercie znajduje się szeroka gama środków do usuwania plam po twardej wodzie. Wśród nich między innymi FX Protect Water Spot Remover lub Gtechniq W9 Water Spot Remover, które spełnią oczekiwania każdego miłośnika motoryzacji, który mierzy się z usuwaniem zanieczyszczeń po twardej wodzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl