Jaki wosk samochodowy wybrać?

Jaki wosk samochodowy wybrać?

Każdy miłośnik motoryzacji chciałby, aby jego auto było jak najdłużej czyste, aby kolor lakieru był jak najmocniej wyraźny, a brud, żeby w ogóle nie przyklejał się do karoserii. Wszystkie życzenia spełni wosk samochodowy.

Wosk samochodowy to preparat będący najpopularniejszą, a zarazem najprostszą formą zabezpieczenia powierzchni lakierowanej auta. Odpowiednio zabezpieczony lakier samochodowy będzie odporny na szkodliwe działania warunków atmosferycznych, sól drogową, zanieczyszczenia organiczne, czy oksydacje wodną. Oprócz ochrony lakieru, wosk pełni funkcję pielęgnacyjną nadając powierzchni piękny, lustrzany połysk i zapewniając wysoki poziom hydrofobowy.

Aby odpowiedzieć jednak na pytanie jaki wosk samochodowy będzie odpowiedni do naszego auta należy przede wszystkim poznać rodzaje wosków samochodowych.

Rodzaje wosków samochodowych

Na rynku bez trudu znajdziemy wiele propozycji wosków do naszego samochodu. Jaki wosk do lakieru samochodowego zatem wybrać? W wyborze pomoże nam podstawowa wiedza, którą przekażemy poniżej.

Woski samochodowe możemy podzielić ze względu na ich skład oraz postać. W przypadku składu występują trzy rodzaje:

  • woski naturalne,
  • woski syntetyczne,
  • woski hybrydowe.

W przypadku postaci występują dwie grupy:

  • stała (pasta) tzw. twardy wosk,
  • płynna (mleczko).

Woski naturalne

Skład oparty jest na naturalnych woskach występujących w przyrodzie np. wosk Carnauba oraz wosk pszczeli. Carnauba jest najmocniejszym i najtwardszym woskiem występującym w przyrodzie. Woski wzbogacone o Carnaubę poza właściwościami zabezpieczającymi gwarantują wysoki połysk i optymalny poziom śliskości oraz nadają niesamowitej głębi koloru. Woski naturalne idealnie sprawdzą się w okresie wiosenno-letnim.

Woski syntetyczne

Zawierają starannie wyselekcjonowane chemiczne związki polimerowe. Zasada działania opiera się na wiązaniu cząstek polimerowych z powierzchnią lakieru samochodowego. Efektem jest bardzo wysoki poziom ochrony oraz skuteczna odporność na zanieczyszczenia. Zazwyczaj występują w postaci mleczka, płynu lub past. Jeśli zastanawiasz się jaki dobry wosk samochodowy wybrać w okresie jesienno-zimowy to wosk syntetyczny będzie właściwym wyborem.

Woski hybrydowe

Są połączeniem wosków naturalnych i syntetycznych. Zawierają naturalną carnaubę oraz syntetyczne polimery. Efektem takiego połączenia jest właściwa trwałość wosku, dobry poziom ochrony lakieru oraz niezwykła głębia koloru i śliskość. Woski hybrydowe, podobnie jak syntetyczne będą odpowiednim wyborem w okresie jesienno-zimowym.

Czym różni się wosk hybrydowy od syntetycznego

Kompromisem pomiędzy woskiem naturalnym, a syntetycznym są woski hybrydowe. Łączą one cechy wosków naturalnych oraz syntetycznych i pozwalają zbalansować odpowiednią ochronę lakieru i trwałość powłoki. A czym różni się wosk hybrydowy od syntetycznego?

Aplikacja wosku hybrydowego będzie wymagała większego wysiłku z uwagi na domieszkę najtwardszego naturalnego wosku carnauba. Zawartość naturalnych składników zapewni również wyższej jakości efekt mokrego lakieru. Z kolei większą trwałość otrzymamy dzięki woskom syntetycznym z uwagi na większe stężenie związków chemicznych odpowiedzialnych za trwałość.

Jaka jest różnica pomiędzy woskiem naturalnym i syntetycznym

Woski naturalne oraz syntetyczne posiadają odpowiednie właściwości ochronne. Posiadają wyspecjalizowane składniki, które skutecznie zabezpieczają lakier. Zatem jaka jest różnica pomiędzy woskiem naturalnym, a syntetycznym?

Woski naturalne dzięki zawartości wyjątkowo twardego wosku roślinnego carnauba są trudne w aplikacji. W przypadku wosków syntetycznych aplikacja jest prostsza z uwagi na zawartość odpowiednich polimerów. Istotną różnicą jest również trwałość powłoki, która przemawia na korzyść syntetyków, dzięki zawartości odpowiedzialnych za trwałość związków chemicznych, które z kolei w woskach naturalnych nie występują. Elementem różniącym będzie również zapach. Woski naturalne cechuje zazwyczaj przyjemny, neutralny zapach pozbawiony aromatów ropopochodnych, które z kolei są składową wosków syntetycznych.

W takim razie jaki twardy wosk samochodowy powinniśmy wybrać? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Między innymi poziom trudności w aplikacji, sezon pogodowy czy trwałość.

W okresie jesienno-zimowym idealnym rozwiązaniem będą woski syntetyczne oraz hybrydowe z uwagi na wysoki poziom trwałości i ochrony przed zanieczyszczeniami. Pamiętać jednak należy, że oba rodzaje wosków będą wymagały od nas większego wysiłku w aplikacji. Z kolei w sezonie wiosenno-letnim właściwym wyborem będzie wosk naturalny, który zagwarantuje wyższy poziom szklistości oraz głębi koloru, a sama aplikacja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Pamiętać jednak musimy, że trwałość wosku będzie krótsza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl